Idealna koszulka do biegania – jaką wybrać?

Trudno sobie wyobrazić treningi biegowe bez koszulki. To jeden z podstawowych elementów sportowego stroju, nawet w te najcieplejsze dni. Wpływa on na komfort, samopoczucie i zdrowie biegacza. A skoro tak, to warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać najlepszą koszulkę do treningu. Tylko czym tak właściwie jest idealna koszulka do biegania?

Koszulka bawełniana najlepsza? Niekoniecznie

Prawdopodobnie najbardziej popularnym wyborem, jeśli chodzi o koszulki biegowe, są koszulki bawełniane, czyli najczęściej po prostu zwykłe T-shirty, także koszulki z nadrukiem. Taka koszulka wydaje się wygodna i dostosowana do potrzeb biegacza. A jednak! Bawełna jest tkaniną, która jest dobra do noszenia, ale do intensywnego wysiłku nie zawsze będzie optymalna.

Z pewnością do zalet bawełny należy zaliczyć naturalny charakter. Ubrania z niej wykonane są przewiewne i oddychające, a także miłe w dotyku i lekkie. Dobrze wchłaniają tez wilgoć. Dzięki temu sprawdzają się niezależnie od tego, czy jest ciepło lub wręcz upalnie, czy chłodno. Kiedy jednak zaczynamy ćwiczyć, sytuacja trochę się komplikuje.

W czasie biegania dość szybko uruchamiają się mechanizmy odpowiedzialne za wytwarzanie potu. Organizm musi się schłodzić, a to oznacza, że koszulka szybko staje się mokra. Włókna wchłaniają wilgoć, co jest zaletą, ale zarazem zatrzymują ją w sobie. Bawełniany T-shirt błyskawicznie staje się ciężki i nieprzyjemny w dotyku. Może nawet być źródłem obtarć i odparzeń, a także sprzyjać przewianiu.

Koszulki z syntetyków – dobre rozwiązanie?

Skoro nie bawełna, to co? W czym uprawiać sporty biegowe, gdy zwykły T-shirt to za mało? Po pierwsze, podkreślmy – nie ma nic złego w tym, jeśli założymy na jogging bawełniany T-shirt. Niech koszulka nie będzie wymówką do tego, by nie biegać. Niby to oczywistość, a jednak czasem można odnieść wrażenie, że dla niektórych ważniejsze są na przykład solidne buty niż chęć do biegania. Brak idealnego wyposażenia nie jest jednak przeszkodą w uprawianiu sportu. Trzeba zarazem przyznać, że optymalnie dobrany sprzęt i strój pozwala usprawnić trening i poprawić jego komfort.

Po drugie, właśnie do takich zastosowań została stworzona odzież sportowa. Najczęściej koszulki biegowe tego rodzaju są produkowane z materiałów syntetycznych. Elastan, poliester, poliamid oraz inne syntetyki mogą być równie przewiewne i miłe w dotyku co bawełna, ale zarazem nie wchłaniają wilgoci, odprowadzając ją na zewnątrz. Są to też włókna szybkoschnące, przez co woda szybko z nich odparowuje i nie ma ryzyka przewiania i innych nieprzyjemności. Odzież sportowa bywa jednak droższa niż zwykłe koszulki bawełniane.

Koszulka biegowa dobra na początek

Jaką koszulkę zatem najlepiej wybrać? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że materiał to nie jedyny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę. Istotny jest także fason. Do wyboru mamy odzież sportową o luźnym lub obcisłym charakterze. Obcisłe koszulki do biegania przylegają do ciała i zapewniają dobrą termoregulację oraz dobrze odprowadzają wilgoć. Luźniejsze koszulki zapewniają większą swobodę ruchu, choć w ich przypadku gorzej działa odprowadzanie wilgoci (termoregulacja jest na tym samym poziomie). W obu wypadkach jest ważne, by koszulka była dobrze dopasowana, jeśli chodzi o rozmiar.

Trzeba także pamiętać, że kupić możemy zarówno koszulki z krótkim rękawem, jak i koszulki z długim rękawem. To pozwala optymalnie dobrać je do pory roku, a także do warunków atmosferycznych. Warto też pamiętać, że istnieją damskie koszulki do biegania i męskie koszulki dla biegaczy, co może mieć wpływ zarówno na wymiary, jak i krój ubrania (dobra koszulka damska zapewnia stabilizację biustu, odciążając kręgosłup i zapewniając większą wygodę). Na początek koszulka bawełniana może wystarczyć, ale jeśli tylko zaczniemy trenować bardziej regularnie, warto kupić dobrej jakości odzież sportową. To z pewnością zwiększy komfort i higienę treningu.

About Author: