Gronkowiec złocisty. Kiedy można się nim zarazić? Jak go leczyć?

Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) jest jedną z bakterii, która w niekorzystnych warunkach może zacząć namnażać się w ciele człowieka i powodować poważne zakażenia, a nawet wstrząs i śmierć. Co warto wiedzieć na temat gronkowca złocistego?

Czym jest gronkowiec złocisty?

Bakteria gronkowiec złocisty to bakteria chorobotwórcza gram-dodatnia, która zaliczana jest do jednych z najgroźniejszych drobnoustrojów dla człowieka. Wynika to z faktu, że jest ona bardzo trudna w zwalczaniu – jest odporna na wiele antybiotyków, a także na wysoką temperaturę.

Chociaż gronkowiec złocisty może kolonizować organizm pacjenta, w tym jego skórę i błony śluzowe, a także nie dawać żadnych objawów, w sprzyjających dla niego warunkach może powodować pojawienie się poważnego zakażenia. Dotyczy to przede wszystkim osób z obniżoną odpornością, z poważnymi schorzeniami, po zabiegach chirurgicznych czy stosujących antybiotyki.

Jak można zarazić się gronkowcem złocistym?

Najczęściej do zakażenia się gronkowcem złocistym dochodzi podczas pobytu w szpitalu lub też w trakcie procedur medycznych. Bakteria ta przenosi się drogą kontaktową – przez dotyk. Właśnie dlatego podczas pobytu w szpitalu oraz w innych placówkach opieki zdrowotnej ważne jest zachowanie maksymalnej higieny.

Najczęściej gronkowiec złocisty jest zagrożeniem dla pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym, z ranami otwartymi, z założonymi cewnikami, pacjentów leczonych na nowotwory.

Zakazić można się również przez spożywanie zakażonych produktów spożywczych oraz płynów. Rzadziej do zakażenia gronkowcem złocistym dochodzi przez drogę kropelkową, poprzez stosunek seksualny.

Objawy infekcji gronkowcem złocistym

Gronkowiec złocisty jest bakterią, która jest wysoce inwazyjna, dlatego rozmnaża się szybko, a objawy zakażenia mogą być groźne dla organizmu.

Obawy zakażenia tą bakterią mogą być obserwowane zarówno miejscowo, jak również może ona obejmować całe układy. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia układu oddechowego.

Zakażenie gronkowcem złocistym – objawy:

  • ropnie
  • czyraki
  • zastrzały
  • zapalenie spojówek
  • zapalenie sutków u karmiących kobiet
  • zapalenie mieszków włosowych
  • zapalenie zatok
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie płuc
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • zapalenie wsierdzia
  • sepsa

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskich, ponieważ szybkie rozpoczęcie leczenie pozwala na zredukowanie ryzyka infekcji, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do powstania wstrząsu toksycznego oraz do śmierci.

Objawami wstrząsu toksycznego przy zakażeniu gronkowcem są przede wszystkim silne bóle mięśni, wysypka, niskie ciśnienie, wysoka gorączka, biegunka, wymioty.

Leczenie zakażeń gronkowcem złocistym

W celu diagnostyki gronkowca złocistego wykonuje się odpowiednie badania. Na ich podstawie można następnie określić, czy konkretne dolegliwości powoduje gronkowiec złocisty. Badaniom może towarzyszyć także antybiogram w celu wybrania najskuteczniejszego leku, ponieważ bakteria ta jest odporna na wiele antybiotyków.

Leczenie infekcji gronkowcem złocistym polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednio dobranych antybiotyków. Są one stosowane miejscowo w przypadku zakażeń miejscowych albo w formie tabletek, wlewów przy zakażeniach ogólnoustrojowych.

Podsumowując, gronkowiec złocisty jest poważną bakterią, która może wywoływać groźne infekcje miejscowe lub ogólnoustrojowe. Zakażenie się gronkowcem może przebiegać bezobjawowo, ale może również wywołać on poważne dolegliwości. Skuteczne leczenie możliwe jest na podstawie właściwie dobranych antybiotyków.

About Author: