W ostatnim czasie o kurkuminie mówi się coraz częściej. Jest to związek, który pozyskiwany jest z kurkumy – popularnej przyprawy używanej w Indiach i innych krajach Azji. Badania wykazują jednak, że kurkumina ma również właściwości prozdrowotne i może być używana jako naturalne remedium w wielu przypadłościach. Jakie ma właściwości i kiedy warto ją stosować?
Czym jest kurkumina?
Kurkuminą nazywa się związek, który pełni funkcję żółtego pigmentu w kurkumie, a dokładnie w ostryżu długim (Curcuma longa) – roślinie zaliczanej do imbirowatych.
Ostryż długi, który również określany jest jako kurkuma, to gatunek byliny, która rośnie dziko w Indiach, ale spotykana jest również jako roślina uprawna w wielu krajach tropikalnych. Tworzy ona charakterystyczne kwiaty o rozłożystych płatkach. Kurkuma od wielu wieków używana jest jako surowiec przyprawowy oraz zielarski.
Pod kątem swojego działania kurkumina jednak nie tylko nadaje przyprawie kurkumie swój charakterystyczny żółty kolor. Również wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające, czyli antyoksydacyjne.
Kurkuma od wielu wieków używana była na Dalekim Wschodzie nie tylko w celach spożywczych, lecz również medycznych. Warto więc przyjrzeć się bliżej jej właściwościom oraz zastosowaniu. Obecnie kurkumina jest przedmiotem badań licznych naukowców widzących w niej obiecujący związek w leczeniu wielu schorzeń.
Właściwości kurkuminy
Kurkumina jest związkiem o wielu pozytywnych właściwościach w kontekście ludzkiego zdrowia. Dzięki nim może być ona również używana jako naturalny środek leczniczy.
Główne właściwości kurkuminy:
- antyoksydacyjne
- przeciwzapalne
- przeciwnowotworowe
- chemoprewencyjne
- neuroochronne
Kiedy warto sięgnąć po kurkuminę?
Choroby nowotworowe
Najczęściej kurkumina rekomendowana jest w celu zapobiegania nowotworom. Również używana jest jako naturalne wsparcie w ich leczeniu.
Choroby sercowo-naczyniowe
Przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie kurkuminy powoduje, że jest ona rekomendowana dla osób z miażdżycą naczyń krwionośnych, chorobą wieńcowa, nadciśnieniem tętniczym.
Wysoki poziom cholesterolu
Kurkumina ma zmniejszać stężenie szkodliwych lipidów we krwi, w tym cholesterolu, a szczególnie „złego cholesterolu”. Dzięki temu może zmniejszać ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych, do której dochodzi na skutek jego nadmiaru.
Choroba Alzheimera i demencja
Badania nad kurkuminą wskazują, że może ona zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera i demencji.
Dolegliwości układu pokarmowego
Stosowanie kurkuminy ma wspierać pracę układu pokarmowego, między innymi ma ona redukować wzdęcia, zaparcia, bóle. Wspomaga pracę pęcherzyka i dróg żółciowych. Również używana jest w naturalnych terapiach w kamicy żółciowej oraz w innych dolegliwościach związanych z zaburzonym wydzielaniem żółci.
Kurkumina – jak ją stosować?
Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się stosowanie suplementów diety zawierających kurkuminę. Zawierają one skoncentrowaną dawkę tego związku, dlatego są o wiele skuteczniejsze niż sama przyprawa – kurkuma, w której kurkumina stanowi jedynie kilka procent zawartości.
Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele preparatów zawierających kurkuminę, również z innymi związkami, na przykład z piperyną z pieprzu, co powoduje, że efektywność suplementu rośnie.
Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się codzienne stosowanie suplementów z kurkuminą. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania znajdujących się na opakowaniu produktu.
Podsumowanie
Kurkumina jest obiecującym związkiem, który może pomóc w wielu dolegliwościach, również w przypadku nowotworów. Dzisiaj sięga po nią coraz więcej osób, by w naturalny sposób dbać o zdrowie.