Kto to jest introwertyk? Sprawdź, jak można go rozpoznać!

O introwertyzmie mówi się obecnie bardzo często, dlatego wtedy, gdy jeszcze nie wiesz, kim jest introwertyk, sprawdź najważniejsze informacje na ten temat razem z nami! Wyjaśniamy, czym dokładnie cechuje się taka osoba, w jaki sposób można ją rozpoznać, a także doradzamy, w jakich pracach może sprawdzić się najlepiej!

Introwertyk definicja

Nie opracowano jednoznacznej definicji tego, kim jest introwertyk. Termin ten odnosi się do cech osobowości, które zostały opracowane przez Carla Gustava Junga w jego książce pod tytułem „Typy psychologiczne”.

Introwertyk jest osobą, która w relacjach międzyludzkich bardziej ceni sobie ciszę, spokój, jest powściągliwa, ostrożna, bierna, zrównoważona. Gdy nie musi, raczej nie wchodzi ona w kontakty z innymi.

Szacuje się, że introwertyków może być od około 25% do nawet ponad 45% w społeczeństwie, przy czym część z nich zaliczana jest również do kategorii skrajnie introwertycznych.

Specjalnie z myślą o osobach o takich cechach osobowości powstał dzień introwertyka, który przypada 2 stycznia.

Kim jest introwertyk, a kim ekstrawertyk?

Introwertykiem nazywa się osobę, która najlepiej czuje się w towarzystwie samej siebie oraz bliskich, których zna. Nie przepada ona za tłumem, hałasem, poznawaniem nowych osób, ponieważ związane jest to z jej wysoką wrażliwością na bodźce zewnętrzne. Również niechętnie wchodzi w reakcje z innymi osobami, co nierzadko powoduje, że introwertycy postrzegani są jako wycofani, nieśmiali.

Przeciwieństwie introwertyka jest ekstrawertyk, czyli osoba, która najlepiej czuje się w towarzystwie innych osób, dlatego też nie przeszkadza jej ich obecność, a także hałas, gwar. Łatwo też nawiązuje ona kontakty z innymi.

Żeby dowiedzieć się o swoim typie osobowości, można też przeprowadzić test na introwertyka. Takie testy można znaleźć w internecie.

Introwertyk cechy charakterystyczne

Introwertyzm jest zespołem cech, natomiast mogą one różnić się w zależności od osoby, dlatego też osobowości introwertyków są zróżnicowane. Niektórzy w ogóle stronią od ludzi, natomiast inni w razie potrzeby nie mają trudności z zawieraniem nowych kontaktów.

Introwertyka można przede wszystkim rozpoznać po poniższych cechach i zachowaniu:

  • Nie lubi, gdy uwaga skupiona jest na nim,
  • Gdy nie musi, w takim przypadku nie wchodzi w interakcję z ludźmi.
  • Preferuje samotność nad przebywaniem w większej grupie.
  • Męczy go przebywanie w grupie, na przykład podczas dużych rodzinnych spotkań, imprez.
  • Ma małą grupę znajomych.
  • Nie przepada za kontaktami z ludźmi, dlatego najlepsza praca dla introwertyka to taka, która odbywa się w spokoju, nie obejmuje kontaktu z klientami.

About Author: