Najczęściej diagnozowane choroby nadnerczy

W organizmie człowieka znajdują się różne rodzaje gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów. Wśród nich znajdują się również nadnercza. Nadnercza narażone są na różne dolegliwości – jakie z nich diagnozowane są najczęściej?

Czym są nadnercza?

Nadnercza są niewielkimi gruczołami, które znajdują się nad nerkami – stąd też ich nazwa. Są one odpowiedzialne za produkowanie hormonów, w tym kortyzolu, aldosteronu, adrenaliny i noradrenaliny, androgenów oraz katecholaminy.

Właściwa praca nadnerczy jest kluczowa dla działania całego organizmu człowieka, dlatego też wtedy, gdy pojawiają się problemy z ich funkcjonowaniem, może przełożyć się to na wiele dolegliwości.

Hormony próbkowane przez nadnercza są często nazywane jako hormony stresowe. Są one odpowiedzialne za odpowiednią aktywację organizmu w sytuacjach stresowych. Regulują one działanie wielu różnych narządów ciała człowieka, między innymi serca i układu krwionośnego, układu nerwowego i mózgu, wpływają także na metabolizm.

Choroby nadnerczy – przegląd

Nadnercza są narażone na różne dolegliwości. Dotykają one zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą pojawić się w różnym wieku – u osób młodszych oraz u seniorów. Wśród najczęściej diagnozowanych chorób nadnerczy znajdują się:

  • choroba Addisona – niedoczynność nadnerczy
  • zespół i choroba Cushinga
  • hiperaldosteronizm
  • guz chromochłonny
  • guzy nadnerczy
  • rak nadnerczy

Najczęściej diagnozowane są choroba Addisona oraz choroba i zespół Cushinga. Są to dolegliwości powodujące niedoczynność oraz nadczynność nadnerczy. Wtedy dochodzi do nieprawidłowego wydzielania hormonów.

W przebiegu choroby Addisona pojawia się nadmierne zmęczenie, nudności, wymioty, chudnięcie, wypadanie włosów, ściemnienie skóry, odczuwanie zimna. Z kolei zespół i choroba Cushinga mogą spowodować zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie, trądzik i łojotok, nadmierne owłosienie u kobiet, otyłość z charakterystycznym gromadzeniem się tłuszczu na tułowiu oraz na karku.

Choroby nadnerczy – kiedy do lekarza?

Choroby układu wydzielniczego, czyli dotykające gruczołów produkujących hormony często są bardzo trudne w diagnozowaniu. Wynika to z faktu, że ich objawy często mylone są z innymi dolegliwościami albo po prostu traktowane są jako efekt prowadzonego trybu życia.

Gdy jednak objawy towarzyszą od dłuższego czasu, warto pomyśleć o wizycie w gabinecie lekarza – endokrynologa. Diagnostyka polega głównie na wykonaniu badań USG oraz badań krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów.

About Author: